الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

به طور خلاصه هدف الگوریتم مرغ مگس خوار این است که معنا و مفهوم عبارت سرچ شده را درک کند و با توجه به آن بهترین نتایج را نمایش دهد. با پیدایش این الگوریتم دیگر نمی‌توان با تکرار کلمات کلیدی در متن و حتی رعایت اصول نگارشی، به رتبه‌های بالای گوگل دست یافت؛ بلکه باید محتواهایی با کیفیت، با مفهوم، ارزشمند و بدردبخور تولید کرد، چون این الگوریتم متن‌ها را می‌خواند و درک می‌کند.

آشنایی با الگوریتم مرغ مگس خوار

علت نامگذاری این الگوریتم سرعت و دقت بسیار بالای مرغ مگس خوار (hummingbird) است. با آمدن این الگوریتم در ماه اوت سال 2013 محتوای وب‌سایت‌ها با توجه به مفهومی که دارند ایندکس می‌شوند، نه صرفا بر اساس کلمات کلیدی، که این خود باعث افزایش خشنودی کاربران از نتایج گوگل شده است.

بر خلاف پاندا و پنگوئن، این الگوریتم کاری به جریمه کردن سایت‌ها و مطالب اسپم ندارد، بلکه تمرکزش بر کیفیت جستجوها است. این کار پیش از این بر دوش الگوریتم کافئین بود، که امکان جستجوی زنده و لحظه‌ای را برای گوگل فراهم می‌کرد.

البته تا همین چند سال پیش اگر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کردید، نتایج نمایش داده شده در صفحه اول گوگل به احتمال زیاد، سایت‌هایی با مطالب بی‌کیفیت یا صفحاتی پر از تبلیغ‌های آزاردهنده و اسپم بود.

متخصصان گوگل با استفاده از الگوریتم‌های متنوع، به دنبال این هستند که درک بهتری از رفتار کاربران خود هنگام جستجو پیدا کنند، تا بتوانند حس بهتری از جستجو به آنها بدهند. الگوریتم مرغ مگس خوار با درک معنای عبارات سرچ شده، نتایجی را به کاربران نشان می‌دهد که واقعا به دنبالشان هستند. حتی مطالب جذابی که مرتبط با عبارت سرچ شده است را نیز نمایش می‌دهد.

بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها که با دقت، اخبار بروزرسانی‌های گوگل را دنبال می‌کردند، متوجه شدند که باید در شیوه تولید محتوا تجدید نظر کنند و به جای بازی با کلمات، خواسته‌های کاربرانشان را در نظر بگیرند، تا شاید در رقابت بر سر بهترین بودن پیروز شوند.

این الگوریتم چگونه کار می‌کند؟ وظیفه ما چیست؟

این الگوریتم با توجه به ارتباط معنایی کلمات یک عبارت می‌تواند به درستی تشخیص دهد که کاربر به دنبال چه می‌گردد.

به عنوان مثال تشخیص اینکه منظور کاربر از سرچ کلمه شیر، که چندین معنا در زبان فارسی دارد توسط موتور جستجوگر کار سختی است. گوگل با کمک الگوریتم مرغ مگس خوار این کار را با توجه به سایر کلمات عبارت سرچ شده انجام می‌دهد.

اگر عبارت سرعت شیر را جستجو کنید، می‌بینید که به درستی گوگل تشخیص داده که منظور شما سرعت حیوان شیر است. یکی دیگر از کارهایی که این الگوریتم انجام می‌دهد ارائه اطلاعات مرتبط و جذاب با استفاده از گراف دانش گوگل است، که در تصویر زیر نمونه آن را برای سرعت شیر می‌بینید.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر جستجو عبارت سرعت شیر

خب دیدیم که گوگل به درستی متوجه منظور ما از سرعت شیر شد. حالا کلمه خواص شیر را سرچ می‌کنیم و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، الگوریتم مرغ مگس خوار، هم منظور ما را درست متوجه شده و هم نتایج با کیفیتی به ما نشان می‌دهد، البته در کنار آنها اطلاعات ارزشمندی هم برای جذاب شدن تجربه کاربر از جستجو با استفاده از گراف دانش به ما نشان می‌دهد.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر جستجو عبارت خواص شیر

خب حالا اگر عبارت شیر مدرن را در موتور جستجوگر گوگل وارد کنید، نتایجی که به شما نشان می‌دهد مربوط به شیرآلات مدرن است.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر سرچ عبارت شیر مدرن

دیدیم که چگونه الگوریتم مرغ مگس خوار با درک رابطه معنایی کلمات یک عبارت، نتایجی را به کاربران نشان می‌دهد که به دنبال آن می‌گردند.

چند نکته برای بهبود سئو سایت با توجه به الگوریتم مرغ مگس خوار :

1- در محتوای سایت از کلمات هم خانواده و مترادف استفاده کنید و سعی کنید متن مقالات شما ساده و روان باشند. همچنین از جملات توصیفی و صفت‌ها بیشتر استفاده کنید.

2- با جذاب‌تر کردن محتوا، نرخ پرش (Bounce Rate) را کاهش دهید. این کار را می‌توانید با استفاده از تصویر اختصاصی و ویدیو آموزشی در محتوای سایت انجام دهید. البته مواردی این‌چنینی که به رفتار کاربر هنگام سرچ مربوط می‌شود را الگوریتم رنک برین بررسی می‌کند که مکمل و کمک کننده به مرغ مگس خوار است.

3- اگر مطالب ارزشمندی تولید و در سایتتان منتشر کرده‌اید، بهتر است با استفاده از زبان نشانه‌گذاری (Schema) آن را برای خزنده‌های گوگل قابل فهم‌تر کنید؛ این کار بر سئو سایت شما تاثیر مثبت دارد.

4- به مفهوم محتوایی که برای کاربران خود تولید می‌کنید، توجه کنید و این نکته را فراموش نکنید که مطالب شما باید پاسخ‌گوی نیاز مخاطبان شما باشد. حتی فراتر از آن، باید آنها را تحت تاثیر بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا