نحوه و مراحل پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت بر عهده شخص یا اشخاصی است که نگهداری و تضمین عملکرد صحیح و مناسب یک سایت را بر عهده بگیرند و به صورت منظم خدماتی را روی سایت اجرا کنند. در اصل می‌توان اینگونه گفت که پشتیبانی سایت بعد از طراحی اولیه سایت و راه‌اندازی آن شروع می‌شود.

به همان اندازه که به طور مثال یک خودرو به مراقبت و خدمات و همچنین پشتیبانی نیاز دارد یک سایت هم به همان اندازه به این نیاز دارد که خدماتی را بعد از طراحی سایت روی آن اجرا کنید که به اصطلاح به این نوع خدمات، پشتیبانی سایت گفته می‌شود.

قیمت پشتیبانی سایت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که به صورت روزانه روی سایت انجام می‌شود؛ از جمله این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انجام کارهای فنی سایت، به روز رسانی‌ها و آپدیت روزانه سایت، رفع مشکلات احتمالی که در اکثر مواقع در سایت به وجود می‌آید، ایجاد صفحات جدید، تغییر عملکرد کاری سایت، انجام تغییرات احتمالی روی سایت و خیلی از موارد دیگر که با توجه به نیاز مشتری هزینه پشتیبانی سایت تغییر می‌کند. پس تعرفه پشتیبانی سایت کاملا توافقی است و نمی‌توان قیمت مشخصی ارائه داد؛ شما می‌توانید برای مشاوره با کارشناس ما با شرکت تماس بگیرید.

تقسیم بندی پشتیبانی سایت

در اصل پشتیبانی سایت به 4 نوع متفاوت تقسیم بندی می‌شود:

پشتیبانی محتوایی

اشخاصی که در این حیطه فعالیت می‌کنند سعی می‌کنند به صورت منظم اقدام به تولید محتوا کنند و یا محتواهایی که از قبل تولید کرده‌اند را دوباره ویرایش و منتشر کنند. محتواهایی ناب و ارزشمند که کاربر را به سمت خودش جذب کند. این نوع پشتیبانی در اصل ارتباطی مستقیم با کاربر دارد و سعی بر این دارند که محتواهایی به صورت دسته بندی شده و منظم برای مخاطبین تولید و منتشر کنند.

پشتیبانی فنی

اشخاصی که در پشتیبانی فنی سایت فعالیت می‌کنند به صورت تخصصی‌تر به مسائل و مشکلات سایت نگاه می‌کنند و در اصل این اشخاص برای پشتیبانی سایت به تخصص، مهارت، تجربه و توانایی‌های خاصی نیاز دارند تا از پس این مشکلات بر بیایند.

پشتیبانی از لحاظ طراحی و گرافیکی

به طور حتم این نوع پشتیبانی هم تأثیر زیادی در کسب و کار اینترنتی شما خواهد داشت. وظایفی که این افراد بر عهده دارند این است که بنرهای تبلیغاتی که مرتبط با کسب و کارتان است را بایستی این اشخاص تولید و در سایت منتشر کنند. مورد دیگری که این افراد بر عهده دارند این است که بنرهای سایت را با توجه به مناسبت‌ها به روز کنند تا برند اینترنتی شما بیشتر در ذهن مخاطبین قرار بگیرد.

پشتیبانی سئو سایت

این قسمت از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است چرا که اشخاصی که عهده دار بخش سئو سایت می‌شوند بایستی سعی کنند بهترین و مناسب ترین کلمات کلیدی که مرتبط با کسب و کار اینترنتی شما هست را انتخاب و بر اساس آن شروع به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایت‌های مرتبط کنند.

اما وظایف دیگری هم بر عهده این اشخاص هست مانند:

1 – کارهایی که بایستی روی سئو داخلی سایت انجام شود.

2 – کارهایی که با توجه به نوع کلمه کلیدی باید روی سئو خارجی و دریافت بک لینک انجام شود.

3 – پیدا کردن کلمات کلیدی جدید با توجه به نوع محتواهایی که جدید در سایت تولید و منتشر می‌شود.

4 – یکی دیگر از وظایف این اشخاص در حیطه پشتیبانی سایت، مدیریت محتوایی است که تولید می‌شود که بایستی بر اساس سئو منتشر شود.

اما برسیم بر سر یک موضوع مهم:

اشخاصی که عهده دار پشتیبانی سایت می‌شوند چه وظایفی بر عهده دارند؟

مهمترین کاری که بعد از طراحی سایت انجام می‌شود همین پشتیبانی سایت است که به صورت روزانه باید روی سایت کار شود چه از نظر محتوایی و چه از نظر فنی تا هم مشتریان را ساپورت کرده باشید و هم سایت‌تان را برای مخاطبین و کاربران آپدیت کرده باشید.

اما وظایفی که در پشتیبانی سایت وجود دارد به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1 – بررسی مشکلاتی که به صورت روزانه به وجود می‌آید و امکان این هست که روی عملکرد سایت تاثیر منفی بگذارد.

2 – در اکثر مواقع تیم پشتیبان سعی می‌کنند ظاهر و پیکربندی سایت را تغییر یا اصلاح کنند تا از نظر فنی بیشتر کارایی داشته باشد.

3 – در برخی موارد هم ممکن است این افراد در حال بروزرسانی اطلاعات حساب کاربران، اضافه کردن کاربران و یا حذف برخی از افراد و کارهای این شکلی باشند.

4 – در تیم پشتیبانی سایت باید یک سری افراد حضور داشته باشند که به پرسش‌های فنی کاربران پاسخ دهند.

5 – مسئولیت امنیت سایت بر عهده این افراد است.

6 – تولید و انتشار محتوا یکی دیگر از کارهایی است که این تیم بر عهده گرفته است.

7 – همچنین این تیم سعی می‌کند کارهای مربوط به سئو را هم جزئی از وظایف خودشان بدانند.

8 – بهینه‌سازی سایت از نظر کارایی و عملکرد.

پشتیبانی سایت بایستی توسط چه کسانی انجام شود؟

قطعاً این مورد به افرادی مجرب و کاربلد نیاز دارد تا مدیران سایت‌ها بتوانند با خیالی آسوده و راحت، پشتیبانی سایت شان را به آنها بسپارند که در این قسمت این افراد به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند:

قسمت اول: تیم پشتیبانی سایت

این قسمت متشکل از یک تیم یک یا چند نفره هستند که فعالیت‌های بروزرسانی و پشتیبانی سایت را بر عهده دارند و به طبع با توجه به نوع پشتیبانی که انجام می‌دهند، کارهای انجام گرفته رایگان نیست و بایستی هزینه آن را پرداخت کنید اما به طور معمول به خاطر اینکه مشکلات در کمترین زمان ممکن برطرف می‌شود پس قطعاً از مزیت‌های زیادی هم برخوردار خواهد بود.

قسمت دوم: مدیرانی که خودشان پشتیبان سایت‌شان هستند

خیلی از کسب و کارهای اینترنتی هستند که از همان ابتدا صاحب سایت هم مدیریت آن را بر عهده گرفته بود و هم پشتیبانی وب سایت را و شاید یکی از به صرفه‌ترین و کم هزینه‌ترین نوع پشتیبانی برای وب سایت‌ها این است که در ابتدای کار مدیر، این پشتیبانی را بر عهده بگیرد چرا که می‌توان مهمترین مزیت را توجیه اقتصادی آن دانست.

البته این مورد یک مشکل دارد که شاید مدیر سایت اطلاعات و دانش کافی در این زمینه را نداشته باشد و این امکان وجود دارد که سایت با مشکل مواجه شود. اما این مورد هم جای نگرانی ندارد چرا که با بزرگتر شدن سایت به سمت قسمت اول یعنی تیم پشتیبانی قدم بر می‌دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا